Windows üzerine Ubuntu Kurmak

pekala ben esasen bir linux kullanıcı değilim. kendimi onunla rahat hissetmiyorum, nedenini bilmiyorum neden diye sormayın…

Ubuntu son birkaç yıldır çok popüler bir linux dağıtımı haline geldi. Birçok kişinin ki bunlar arasında benim birkaç arkadaşım var Ubuntu’ya geçti, ben de bu yüzden bir deneyeyim dedim. Şu anda 1-2 sene önce aldığım ve şimdi altını çevirip modeline bakmaya üşendiğim HP pavilion marka bir laptop’um var. Windows Vista Home Premium yüklü.

HDD (150gb) ikiye bölünmüş durumda
hdd0: Windows (40gb boş)
hdd1: Yedek (1gb boş)

Kolayca gömülü disk yöneticisini kullanarak hdd0’ı 20gb daha küçültmek istedim. Ancak üzücü bir şekilde bu sinir uygulama sadece 590MB küçültmeme izin veriyordu!! Ne yani hdd’yi istediğim gibi organize edemeyecek miyim? Google’da yaptığım aramalarda bir çok kişinin bu sorunla karşılaştığını ve üçüncü parti güvensiz yazılımlardan başka “gerçek” bir çözümün olmadığını kanısına vardım.

Daha sonra Ubuntu yükleme ile ilgili yaptığım aramalarda Wubi(Ubuntu installer for Windows)’ye rastladım. disk yöneticisi yüzünden yeteri kadar sinirli olduğum için hiç düşünmeden Wubi’yi yükleyip, 1-2 tane next’e basıp, yükleme yeri ve büyüklüğünü seçip, Ubuntu(v8.10 en son sürüm o zaman) cd’sini taktım ve bu kadar! Bilgisayar yeniden başlayınca işte karşınızda grub hem Ubuntu’yu hem de Windows’u gösteriyor! VE hdd’ye format atmam gerekmedi ve hiç veri kaybım olmadı! çok kolay değil mi? umarım oralarda birine yardımcı olur.(benim gibi xD)